#великий_піст #богослужіння #тлумачення #святі_отці #красномовство
Богослужіння Великого посту унікальні за своїм змістом. Перебуваючи в храмі на молитві, слухаючи «божественні глаголи» дивуєшся глибині думки та красномовству святих піснетворців.
Сьогодні звернув увагу та роздумував над словами святого пророка Ієремії (9:23), які чуємо в будні дня Святої Чотиридесятниці: «Хай не хвалиться мудрий своєю премудрістю, і хай не хвалиться лицар своєю хоробрістю, багатий багатством своїм хай не хвалиться!А лише тим нехай хвалиться, що він розуміє та знає Господа і творить суд і правду, посеред землі».
У цих рядках варто розуміти за думкою св. Отців замість слова «хваліться» - «величайтесь». Преподобний Єфрем Сирин у тлумаченні цих слів говорить, що «іудеї сподівалися на мудрість своїх старійшин, на могутність своїх царів, на багатство царства свого. Тому пророк прагне в розумі їх викорінити цю оманливу надію і вчить, що для них все буде марно, якщо не прийде до них допомогу від Господа; тому переконує сподіватися на єдиного Бога, в руках Якого все міститься, і Який по Своїй волі, за багатством мудрості, поділяє добрим добре, а злим зле». Пророче слово вчить тут, поважати не богатство, не силу, могутність, але знання Бога і Божого промислу. Це заповідав і Божественний Апостол, який каже: «А хто хвалиться, нехай хвалиться в Господі!» (2Кор. 10:17). Святитель Іоанн Златоуст тлумачачи ці слова добавляє, що «хвалитися (перед людьми) і це дається нам від Бога». Виходячи з цього, каже, словами премудрого Павла: «Бо достойний не той, хто сам себе хвалить, але кого хвалить Господь!»